Toshiba External Hard Drive Canvio Advance 2TB Portable USB 3.2, Red - HDTCA20AR3AA
| Login to See Price | |
| Product Model: | False |
| Brand: | TOSHIBA |
Key Features
- 2.5″ Portable Hard Drive
- Textured Finish
- SuperSpeed USB 3.2 Gen 1
- USB-Powered
- Auto-backup Software
- Toshiba Storage Security Software
Brand: TOSHIBA
Product Model: False
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Product Name | Toshiba Canvio Advance 2TB Red Portable HDD |
| Part Number | HDTCA20AR3AA |
| Brand | Toshiba |
| Model Series | Canvio Advance |
| Capacity | 2TB |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0 / 2.0 compatible) |
| Max Transfer Rate | ~ 5.0 Gbit/s |
| Form Factor | 2.5-inch Portable |
| Color | Red |
| Enclosure Finish | Textured |
| Rotational Speed | 5400 RPM |
| Power Source | USB Bus Powered (Max 900mA) |
| File System | NTFS (Default for Windows) |
| Dimensions (mm) | 109 x 78 x 14 mm |
| Weight | ~ 149 g |
| Software | Auto-Backup & Password Security Software (Downloadable) |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags