SMART Flairedge Laptop (i5G12-15.6”-Silver), Intel® Core™ i5-1235U (Max Turbo Frequency 4.4 GHz, Total Cores 10, Total Threads 12, 12 MB Intel® Smart Cache), 8GB DDR4 3200 MHz, 512GB SSD, Intel SoC Platform Chipset, 2MP Camera, 15.6" FHD IPS, Free DOS, 3 Cell, 11.4/4700mAh, 2 year warranty (1 year Battery & Adapter)
| Login to See Price | |
| Product Model: | SMART Flairedge Laptop |
| Brand: | SMART PC |
Key Features
- MPN: (i5G12-15.6”-Silver)
- Model: SMART Flairedge (i5G12-15.6”-Silver)
- Processor: Intel® Core™ i5-1235U (Max Turbo Frequency 4.4 GHz, Total Cores 10, Total Threads 12, 12 MB Intel® Smart Cache)
- RAM: 8GB DDR4 3200 MHz, Storage: 512GB M.2 2280 PCIe NVMe
- Graphics: Intel UHD Graphics
Brand: SMART PC
Product Model: SMART Flairedge Laptop
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Brand | SMART |
| Model | Flairedge (i5G12-15.6”-Silver) |
| Processor | Intel Core i5-1235U |
| Number of Cores | 10 (Performance-cores- 2 Efficient-cores- 8) |
| Number of Threads | 12 Threads |
| Others Features | 12M Cache, 3.30GHz to 4.40 GHz |
| Memory | 8GB DDR4 3200MHz |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Panel Type | LCD |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | N/A |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| M.2 | Yes |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 1 x USB2.0 Type-A | |
| 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| Card reader | 1 x multi-format SD media card reader |
| HDMI | 1 x Standard HDMI 1.4 |
| Keyboard | Full-size Backlit keyboard with numeric keypad |
| WebCam | 2.0M+DMIC |
| Audio Ports | 1x headphone/microphone combo |
| Supported SSD Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Extra RAM Slot | 1 |
| AC Adapter | PD 45W Adapter |
| Battery | Battery Type: 3-cell Li-ion Battery |
| Battery Capacity: 11.4/4700mAh | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN | No |
| WLAN | Intel®Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Color(s) | Silver |
| Weight | About 1.7 Kg |
| Warranty | 02 Years Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags