Power Pac 650VA Offline UPS
| Login to See Price | |
| Product Model: | OL 650 |
| Brand: | POWER PAC |
Key Features
| Model: 650VA Offline UPS |
| Type: Ofline UPS |
| Input Voltage: 160V - 270V |
| Output voltage: 230V +-1% |
| Frequency: 50Hz +-5% |
Brand: POWER PAC
Product Model: OL 650
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Capacity | 650VA |
| Load Capacity | 450W |
| Input Voltage | 160V - 270V |
| Output Voltage | 230V +-1% |
| Frequency (Battery Mode) | 50Hz +-5% |
| Battery | 1 pcs, 12V, 8.2Ah |
| Voltage Range | 100V / 110V +/-20%, 120V -20%, +15% 220V / 230V / 240V, 160V ~ 270V at line input |
| Backup Time | 15~30 Minutes Depending on load connected (Long Backup Optional) |
| Type of Wave | Wave Form (Inverter): True Sine Wave |
| Transfer Time | 4/6 microseconds (typical) |
| Warranty | |
| Warranty | Warranty 01 year international warranty |
| Contact Information | |
| Name | Md. Azizur Rahim |
| Phone Number | 88 01730354810 |
| azizur.rahim@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags