Logitech H340 USB Computer Headset with Noise-Cancelling Mic, 2Y (981-000477)
| Login to See Price | |
| Product Model: | H340 |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
- Model: Logitech H340
- Frequency: 20Hz - 20kHz
- Sensitivity: 115dB +/-3dB
- Cable Length: 5.90 ft
Brand: LOGITECH
Product Model: H340
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 20Hz - 20kHz (Headset), 100Hz - 16kHz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 115dB +- 3dB((headphone), -42dB +- 3dB (microphone) |
| Impedance | 22ohm |
| Connection Type | Wired |
| OS Requirements | Windows, macOS, or Chrome OS |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Cable Length | 5.9 ft. |
| Dimensions | 160 x 175 60mm |
| Weight (Kg) | 0.1 Kg |
| Color | Black |
| Warranty Info | |
| Years | 2 year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags