Logitech H111 Stereo Headset with Single 3.5mm Jack, 2Y (981-000588)
| Login to See Price | |
| Product Model: | H111 |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
- Model: Logitech H111
- Frequency: 20Hz - 20kHz
- Sensitivity: 100dB +/-3dB
- Cable Length: 5.90 ft
Brand: LOGITECH
Product Model: H111
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 20Hz - 20kHz (Headset), 100Hz - 16kHz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 100dB +/-3dB (Headset), -38dBV/Pa +/-4dB (Microphone) |
| Impedance | 32Ω |
| Connection Type | Wired |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Cable length | 5.9 ft. |
| Dimensions | 162 x 144 x 46mm |
| Weight | 0.074 Kg |
| Color | Black |
| Warranty Info | |
| Years | 2 year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags