Logitech G903 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse, Black, 2Y (910-005674)
| Login to See Price | |
| Product Model: | False |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
| Model: G903 |
| Connectivity: Lightspeed Wireless |
| Connector: USB |
| Lightsync RGB: 2 zones |
| Resolution: 200 - 12,000 dpi |
Brand: LOGITECH
Product Model: False
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Connection Type | Wireless/ USB Wireless report rate: 1000 Hz (1ms) Wireless technology: LIGHTSPEED Wireless USB data format: 16 bits/axis USB report rate: 1000 Hz (1ms) |
| Cable Length | 1.80 m |
| Optical Sensor Resolution | 200 – 12,000 dpi |
| Acceleration | Zero smoothing/acceleration/filtering Max. acceleration: >40G 3Tested on Logitech G240 Gaming Mouse Pad |
| Built-in Memory | 5 onboard memory profiles |
| Tracking Method | Sensor: PMW3366 Resolution: 200 – 12,000 dpi |
| Button | Mechanical Button Tensioning System |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | 110 g mouse only |
| Battery Life | Default lighting: 24 hours No lighting: 32 hours |
| Dimension | Height: 130.3 mm Width: 66.5 mm Depth: 40.4 mm |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Contact Information | |
| Name | Kaisar Mahmood |
| Phone Number | 88 01799986801 |
| kaisar.mahmood@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags