Logitech C920 Pro HD Webcam, 1080p Video with Stereo Audio, 2Y (960‑000770)
| Login to See Price | |
| Product Model: | C920 |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
- MPN: 960-000770
- Model: C920 HD PRO
- Full HD, five-element glass lens
- High-DEF Video Chat
- Full HD 1080p Recordings
- Natural Stereo Audio
Brand: LOGITECH
Product Model: C920
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Multiple resolutions | 1080 p/30 fps - 720p/ 30 fps |
| Camera megapixel | 3MP |
| Diagonal field of view | 78° |
| Focus type | Autofocus |
| Lens type | Glass |
| Microphone type | Stereo microphone Mic range: Up to 1m |
| Physical Specification | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight | 162 g |
| Dimensions | Height: 43.3 mm Width: 94 mm Depth: 71 mm |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Year Limited Hardware Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags