Logitech C505 HD Webcam, 720p Video with Noise Reduction Mic, 2Y (960-001370)
| Login to See Price | |
| Product Model: | C505 |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
| Model: C505 |
| Camera megapixel: 1.2MP |
| Max Resolution: 720p/30fps |
| Focus type: fixed focus |
Brand: LOGITECH
Product Model: C505
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Multiple resolutions | 720p/30fps |
| Camera megapixel | 1.2MP |
| Diagonal field of view | 60° |
| Focus type | fixed focus |
| Lens type | plastic |
| Microphone type | Mono microphone Mic range: Up to 9 ft (2.74 m) |
| Physical Specification | |
| Cable length | 6.5 ft (2 m) |
| Weight | 2.65 oz (75 g) |
| Dimensions | Height: 1.26 in (31.91 mm) Width: 2.87 in (72.91 mm) Depth: 2.62 in (66.64 mm) |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Year Limited Hardware Warranty |
| Contact Information | |
| Name | Kaisar Mahmood |
| Phone Number | 88 01799986801 |
| kaisar.mahmood@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags