Logitech C270 HD Webcam, 720p Video with Noise Reduction Mic, 2Y (960-000584)
| Login to See Price | |
| Product Model: | C270 |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
- MPN: 960-000584
- Model: C270
- Max Resolution: 720p/30fps
- Camera Mega pixel: 0.9mp
- Built-in mic range up to 3ft
- Diagonal FOV: up to55 degree
Brand: LOGITECH
Product Model: C270
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Multiple resolutions | 720p/30fps |
| Camera megapixel | 0.9MP |
| Diagonal field of view | 55° |
| Focus type | fixed focus |
| Lens type | plastic |
| Microphone type | Mono microphone Mic range: Up to 3 ft (1 m) |
| Physical Specification | |
| Cable length | 5 ft (1.5 m) |
| Weight | 2.65 oz (75 g) |
| Dimensions | Height: 2.87 in (72.91 mm) Width: 1.26 in (31.91 mm) Depth: 2.62 in (66.64 mm) |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Year Limited Hardware Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags