Logitech BRIO 300 Webcam with auto light correction, noise-reducing mic, 1080p, ROSE, 1Y (960-001449)
| Login to See Price | |
| Product Model: | False |
| Brand: | LOGITECH |
Key Features
- MPN: 960-001449
- Model: BRIO 300
- Up to Full HD 1080p Resolution at 30 fps
- Camera megapixel: 2MP
- USB-C plug-and-play connectivity
- Built-in Microphone type
Brand: LOGITECH
Product Model: False
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Multiple resolutions | 1080p/30fps (1920x1080 pixels) 720p/30fps (1280x720 pixels) |
| Camera megapixel | 2MP |
| Diagonal field of view | 70° |
| Hardware zoom | 1x Digital zoom |
| Focus type | fixed focus |
| Lens type | Custom Logi 4 element lens with anti-reflective coating Integrated privacy shutter USB-C plug-and-play connectivity Supported in Logi Tune |
| Microphone type | Mono microphone Mic range: Up to 1.22 m |
| Physical Specification | |
| Color | Rose |
| Weight | 74.6 g, incl. mount clip & cable |
| Dimensions | Height: 65.63 mm Width: 53.1 mm Depth: 45 mm |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Limited Hardware Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags