HyperX Cloud II Red Headset,4P5M0AA
| Login to See Price | |
| Product Model: | Cloud II |
| Brand: | HYPERX |
Key Features
| Model: Cloud II |
| Type: Gaming |
| Connection Type: Wired |
| Microphone: Yes |
| Plug Type: Single Port |
Brand: HYPERX
Product Model: Cloud II
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 15Hz - 25000 Hz (Headphone), 50 - 18000 Hz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 98+-3dB (Headphone), 105dB SPL, THD<1.0% at 1 KHz (Microphone) |
| Impedance | 60 ohm (Headphone) |
| Connection Type | Wired |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Cable Length | 3.2 ft. |
| Cable Length (Additional Info) | 1m + 2m extension |
| Weight | 0.350 Kg |
| Color | Red |
| Warranty Info | |
| Years | 1 year |
| Contact Information | |
| Name | Rezaur Rahmen |
| Phone Number | 88 01730354817 |
| rezaur.rahmen@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags