HyperX Cloud Alpha Red Headset,4P5L1AB
| Login to See Price | |
| Product Model: | Cloud Alpha |
| Brand: | HYPERX |
Key Features
| Model: Cloud Alpha |
| Type: Gaming |
| Connection Type: Wired |
| Microphone: Yes |
| Plug Type: Single Port |
Brand: HYPERX
Product Model: Cloud Alpha
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 13Hz - 27000Hz (Headphone), 50Hz - 18000Hz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 98dB SPL/mW at 1kHz (Headphone), -43dBV, 0dB=1V/Pa,1kHz (Microphone) |
| Impedance | 65ohm (Headphone) |
| Connection Type | Wired |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Cable Length | 4.2 ft. |
| Cable Length (Additional Info) | Detachable headset cable (1.3m) + PC extension cable (2m) |
| Weight | 0.298kg |
| Color | Red |
| Warranty Info | |
| Years | 1 year |
| Contact Information | |
| Name | Rezaur Rahmen |
| Phone Number | 88 01730354817 |
| rezaur.rahmen@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags