HP Smart Tank 580 All-in-One Color Ink Printer # 1F3Y2A
| Login to See Price | |
| Product Model: | HP Smart Tank 580 |
| Brand: | HP |
Key Features
| Model: HP Smart Tank 580 |
| Type: Thermal Inkjet |
| Functions: Print, Scan, Copy |
| First Page Print: 14sec (B), 21sec (C) |
| Print Speed (Black): Up to 12ppm (ISO), Up to 22ppm (Draft) |
| Print Speed (Color): Up to 5ppm (ISO), Up to 16ppm (Draft) |
Brand: HP
Product Model: HP Smart Tank 580
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Brand | HP |
| Model | HP Smart Tank 580 |
| Part No | 1F3Y2A |
| Type | Thermal Inkjet |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Printer Type | Multi Function Color Ink Printer |
| Output Color | Color |
| Print Technology | Ink |
| First Page Print | 14sec (B), 21sec (C) |
| Print Speed (Black) | Up to 12ppm (ISO), Up to 22ppm (Draft) |
| Print Speed (Color) | Up to 5ppm (ISO), Up to 16ppm (Draft) |
| Print Resolution (Pixel) | 1200 x 1200dpi |
| Printer Resolution (Black) | 1200 x 1200dpi |
| Printer Resolution (Color) | 4800 x 1200dpi |
| Duplex Print | Manual |
| Standard Print Languages | HP PCL 3 GUI, HP PCLm (HP Apps/UPD) |
| Photo Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Resolution (Pixel) | 1200dpi |
| Scan Paper Size | A4 |
| Copy Speed | 10cpm (B), 2cpm (C) |
| Copy Resolution (Pixel) | 600dpi |
| Print Paper Size | A4, B5, A6, DL Envelope, Legal, Letter |
| Paper Size Max. | Legal |
| Max. Paper Size Custom | 215.9 x 355.6mm |
| Paper Weight | 60 to 90 g/m2 (Plain paper), 75 to 90 g/m2 (Envelope), 200 g/m2 (Card), 300 g/m2 (Photo paper) |
| Paper Handling | Finished Output Handling: Sheetfed, Envelope Input Capacity: Up to 10 envelopes, Output Capacity: Up to 30 sheets, Paper Handling Input, Standard: 100-sheet input tray, Input Capacity: Up to 100 sheets, Paper Handling Output, Standard: 30-sheet output tray, Standard Output Capacity (Envelopes): Up to 10 envelopes, Standard Input Capacity (Envelopes): Up to 10. |
| Printer Memory | 64MB |
| Interface (Built-in) | USB & Wi Fi |
| Borderless Printing | Yes |
| Monthly Print Capacity | 3000 Pages |
| Toner/Cartridge with Pinter | 4 Ink Bottle with printer - 1xBlack, 1xCyan, 1xMagenta and 1xYellow |
| Consumable | 1 x HP GT53 90-ml Black Original Ink Bottle 1VV22AA, 1 x HP GT52 Cyan Original Ink Bottle M0H54AA, 1 x HP GT52 Magenta Original Ink Bottle M0H55AA, 1 x HP GT52 Yellow Original Ink Bottle M0H56AA |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Weight (Kg) | 5.03 kg |
| Warranty | 2 years warranty (1-year standard warranty and 1-year additional free warranty by registration) |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags