HP DESIGNJET HD PRO 42-INCH SCANNER-CORP,G6H51B
| Login to See Price | |
| Product Model: | HD CCD Scanner -42'-In |
| Brand: | HP |
Key Features
✔️Processor Intel Core i7
✔️Memory 4 GB
✔️Hard disk 500 GB
✔️Embedded operating system Windows 10
Brand: HP
Product Model: HD CCD Scanner -42'-In
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| Scanner Type | CCD scanning technology |
| Scan resolution, optical | 1200 dpi |
| Bit depth | 48-bit/16-bit |
| Scan size, maximum | 42 x 852 in |
| 36 x 1204 in | |
| 24 x 1491 in | |
| 12 x 2991 in (using a color original at 200 dpi and TIFF file format) | |
| Media types | Non-abrasive paper, vellum, Mylar, sepia, blueprints, plastic, film, plastic laminate, |
| foam board, cardboard, newspaper, tracing paper. Varying condition documents: old, delicate, | |
| folded, creased, crumpled, damaged originals (no plywood, stone plates, | |
| metal plates or abrasive, dirty, rough, sharp edged, metal clamped, | |
| or burned surfaces or transparencies) | |
| Scan file format | PDF, TIFF, JPEG, JPEG2000, DWF, CALS (B&W) |
| multi-page PDF generation | |
| Internal Storage | Standard, 500 GB |
| Connectivity, standard | Dual Gigabit Ethernet (1000Base-T) |
| Hi-Speed USB 3.0 certified | |
| Power | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz, 5 A max |
| Power consumption | 90 watts (scanning) |
| 80 watts (ready) | |
| < 3 watts (sleep) | |
| Operating temperature range | 41 to 104ºF |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 60 x 37 x 65 in |
| Weight | 157 lb |
| What's in the box | HP HD Pro 42-in Scanner |
| stand | |
| touchscreen (panel PC) | |
| quick reference guide | |
| media guides | |
| setup poster | |
| copy/scan software | |
| documentation software | |
| Ethernet cables (x2) | |
| power cords | |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 year warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags