HONOR X9a 5G Titanium Silver, SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm), 6.67", 120 Hz, 1080 x 2400, Amoled Curve Display, 8GB + 256 GB, 64+5+2 MP Back, 16 MP Selfie Cam, 5100 mAh, 40W, Titanium Silver, 1 year warranty.
| Login to See Price | |
| Product Model: | HONOR X9a 5G |
| Brand: | HONOR |
Key Features
Released 2023, January 06
175g, 7.9mm thickness
Android 12, up to Android 13, MagicOS 7
128GB/256GB storage, no card slot
Brand: HONOR
Product Model: HONOR X9a 5G
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| TECHNOLOGY | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 04 |
| Status | Available. Released 2023, January 06 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.6 x 73.9 x 7.9 mm (6.36 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, MagicOS 7 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| 5 MP, f/2.2, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Charging | 40W wired |
| MISC | |
| Colors | Titanium Silver |
| Models | RMO-NX1 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags