HONOR X8b (8+512) Midnight Black, Snapdragon 680, 6.7" AMOLED 90Hz Display, 8GB + 512 GB, 108+5+2 MP Back, 50 MP Selfie Camera, 4500 mAh, 35W, Midnight Black, 1 Year Warranty
| Login to See Price | |
| Product Model: | HONOR X8b |
| Brand: | HONOR |
Key Features
Released 2023, December 22
166g, 6.8mm thickness
Android 13, MagicOS 7.2
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Brand: HONOR
Product Model: HONOR X8b
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| TECHNOLOGY | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 14 |
| Status | Available. Released 2023, December 22 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.1 x 74.6 x 6.8 mm (6.34 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 90Hz, 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, MagicOS 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", PDAF |
| 5 MP, f/2.2, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.1, (wide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 35W wired |
| MISC | |
| Colors | Midnight Black |
| Models | LLY-LX1, LLY-LX2, LLY-LX3 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags