HONOR X8a Midnight Black, Mediatek Helio G88 (12nm), 6.7", 90 Hz, 1080 x 2388, IPS LCD Display, 8GB + 128 GB, 100+5+2 MP Back, 16 MP Selfie Cam, 4500 mAh, 22.5W, Midnight Black, 1 year warranty.
| Login to See Price | |
| Product Model: | HONOR X8a |
| Brand: | HONOR |
Key Features
Released 2023, February 11
179g, 7.5mm thickness
Android 12, Magic UI 6.1
128GB/256GB storage, no card slot
Brand: HONOR
Product Model: HONOR X8a
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| TECHNOLOGY | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, February 08 |
| Status | Available. Released 2023, February 11 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 74.5 x 7.5 mm (6.41 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 100 MP, f/1.9, (wide), AF |
| 5 MP, f/2.2, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5 |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (CRT-LX1 only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| MISC | |
| Color | Midnight Black |
| Models | CRT-LX1, CRT-LX2, CRT-LX3 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags