HONOR X7a Ocean Blue, Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm), 6.75", 90Hz, 720 x 1600, IPS LCD Display, 6GB + 128 GB, 50+5+2+2 MP Back, 8 MP Selfie Cam, 6000 mAh, 22.5W, Ocean Blue, 1 year warranty.
| Login to See Price | |
| Product Model: | HONOR X7a |
| Brand: | HONOR |
Key Features
Released 2023, January 06
196g, 8.3mm thickness
Android 12, Magic UI 6.1
128GB storage, microSDXC
Brand: HONOR
Product Model: HONOR X7a
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| TECHNOLOGY | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 04 |
| Status | Available. Released 2023, January 06 |
| BODY | |
| Dimensions | 167.5 x 76.9 x 8.3 mm (6.59 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| 5 MP, f/2.2, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| 2 MP, f/2.4, (depth) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5330 or 6000 mAh (market/region dependent) |
| Charging | 22.5W wired |
| 5W reverse wired | |
| MISC | |
| Colors | Ocean Blue |
| Models | RKY-LX1, RKY-LX2, RKY-LX3 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags