HONOR 90 Lite Cyan Lake, Mediatek Dimensity 6020 (7 nm), 6.7", 90 Hz, 1080 x 2388, IPS LCD Display, 8GB + 256 GB, 100+5+2 MP Back, 16 MP Selfie Cam, 4500 mAh, 35W, Cyan Lake, 1 year warranty.
| Login to See Price | |
| Product Model: | HONOR 90 Lite |
| Brand: | HONOR |
Key Features
✔️Released 2023, June 20
✔️179g, 7.5mm thickness
✔️Android 13, Magic OS 7.1
✔️256GB storage, no card slot
Brand: HONOR
Product Model: HONOR 90 Lite
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| TECHNOLOGY | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, June 20 |
| Status | Available. Released 2023, June 20 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 74.5 x 7.5 mm (6.41 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, Magic OS 7.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 100 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| 5 MP, f/2.2, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE (5.3, France) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 35W wired, 55% in 30 min (Europe) |
| 22.5W wired (Global) | |
| MISC | |
| Colors | Cyan Lake |
| Models | CRT-NX1 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags