GIGABYTE Memory # GP-GR26C16S8K2HU416, 16GB (2x8GB), DDR4-2666 MHz, High efficient classic black heat spreaders
| Login to See Price | |
| Product Model: | GP-GR26C16S8K2HU416 |
| Brand: | GIGABYTE |
Key Features
| Model: Gigabyte 16GB DDR4 2666 MHz |
| Profile: XMP 2.0 |
| Timing: 16-16-16-35 |
| SPD Speed: 2666MHz |
| Speed Rating: PC4-21300 |
Brand: GIGABYTE
Product Model: GP-GR26C16S8K2HU416
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Key Features | |
| Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB kit (2x8GB) |
| Frequency | DDR4-2666 MHz |
| Voltage | 1.2V |
| Latency | 19-19-19-43 for Intel 300s 20-19-19-43 for AMD |
| Heatspreader Color | Black |
| PIN | 288 |
| Warranty Informations | |
| Manufacturing Warranty | Limited Lifetime |
| Contact Information | |
| Name | Md.Tangim Chowdhury (Gigabyte) |
| Phone Number | 88 01730-701983 |
| tangim.chowdhury@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags