AORUS PRIME 5 (AP5A7N7T-5100)/AMD B850/R7 9700X/RTX 507TiWF OC 16GB/ 2*16GB Ram 5600 Mhz/Gen4 SSD 2TB/Aorus 240 Liquid Cooler/850W Gold/ Win 11 Home
| Login to See Price | |
| Product Model: | AORUS PRIME 5 (AP5A7N7T-5100) |
| Brand: | GIGABYTE |
Key Features
- Model : AP5A7N7T-5100
- Processor : AMD Ryzen™ 7 9700X (8MB Cache, up to 5.5GHz)
- GPU : GeForce RTX™ 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G (DP 2.1b x3; HDMI 2.1b x1)
- RAM : 4x DDR5 U-DIMM slot, 2x 16GB DDR5 U-DIMM, Memory max up to: 256GB
- SSD : 2TB Gen4 SSD
- Casing : Aorus Mid Tower Casing
Brand: GIGABYTE
Product Model: AORUS PRIME 5 (AP5A7N7T-5100)
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Model Name | AP5A7N7T-5100 |
| Marketing Name | AORUS PRIME 5 AP55100 |
| Motherboard | AMD B850 Chipset |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 9700X (8MB Cache, up to 5.5GHz) |
| GPU | GeForce RTX™ 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G (DP 2.1b x3; HDMI 2.1b x1) |
| Ram | 4x DDR5 U-DIMM slot 2x 16GB DDR5 U-DIMM Memory max up to: 256GB |
| SSD | Gen4 SSD 2TB |
| Cooler | 240mm AIO Liquid Cooler |
| Casing | Aorus Mid Tower Casing |
| PSU | 850W 80 PLUS Gold |
| Lan | Realtek® 2.5GbE LAN chip (2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps) |
| Network and communication | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Form Factor | ATX |
| Warranty | 3 years Warranty |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags