GIGABYTE AORUS Gaming Mouse # AORUS M3
| Login to See Price | |
| Product Model: | AORUS M3 |
| Brand: | GIGABYTE |
Key Features
| Model: AORUS M3 |
| 20-million-click Omron Switch |
| Real 6400 DPI Optical Engine |
| On-the-fly DPI Adjustment, Anti-slip Rubber Grips |
Brand: GIGABYTE
Product Model: AORUS M3
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Connection Type | USB |
| Optical Sensor | 50~6400dpi with 50dpi increments (Default: 800/1600/2400/3200 dpi) |
| Cable Length | 1.8m matte black PVC cable / Gold-plated USB connector |
| Acceleration | 50g |
| Button | 8 Button |
| Color Option | RGB |
| Switch Lifecycle | 20 million times |
| Tracking Method | Gaming Optical Sensor (Pixart 3988) |
| Mechanical Switches | Omron Switches |
| Physical Specification | |
| Color | Matte Black |
| Weight | 100g (+-5%) without cable |
| Dimensions | (L)128*(W)72*(H)43 mm |
| Warranty | |
| Warranty | 01-Year warranty |
| Contact Information | |
| Name | Tangim Chowdhury |
| Phone Number | 88 01730-701983 |
| tangim.chowdhury@smartbd.com |
Description
Images & Videos
Reviews
Tags