EZVIZ CS-X5S 08 Ch High Performance WiFi NVR (1HDD UP TO 8TB Each HDD), Max Wireless Range 100M
| Login to See Price | |
| Product Model: | EZVIZ CS-X5S |
| Brand: | EZVIZ |
Key Features
- 1. HDMI/VGA Output
- 2. Supports High-Resolution Cameras of Up to 3K Video Quality
- 3. Wi-Fi Range Up to 100 m (300 ft)
- 4. Supports ONVIF Conformant Camera
- 5. H.265 Video Technology¹
- 6. Up to 8TB Storage²
Brand: EZVIZ
Product Model: EZVIZ CS-X5S
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Model | CS-X5S-R100-8W |
|---|---|
| IPC Access Capability | |
| Wireless/Wired IPC Access Capability | 3K *8 |
| Wired IPC Access Capability | 3K *8 (X5S-8W) |
| Network Parameters | |
| Antenna Number | 2 |
| Max Wireless Range | 100m |
| Radio Frequency | 2.4G |
| Ethernet Port | One 10/100M adaptable Ethernet interface |
| Required Access Bandwidth | 50 Mbps/100 Mbps |
| Video Output | |
| VGA | 1 channel (identical to HDMI output) resolution up to 1920*1080/60Hz |
| HDMI | 1 channel resolution up to 2592*1944/30HZ |
| Audio/Video Codec | |
| Recording Resolution | 3K / 2K+ / 2K / 1080p / UXGA / 720p / VGA / 4CIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| Video Encoding | H.265, H.264 |
| Decode Playback | Supports 8*3K |
| Video Recording Management | |
| Video Recording Mode | Manual video recording; Motion detection recording; Scheduled video recording; Event triggered recording |
| Backup Mode | Hard disk backup, Internet application backup |
| Playback Mode | Instant playback ; Normal playback ; Event playback ; Tag playback; Log event playback |
| Open Protocol | |
| Open Protocol Support | HIKVISION, ONVIF (V.2.5) |
| HDD | |
| Interface Type | One built-in SATA port |
| Capability | Supports 1TB to 8TB 3.5-inch HDD |
| External Interface | |
| Audio Input/ Output | Not support |
| Hardware Reset | Supports |
| USB2.0 Interface | 2 |
| Dimensions | |
| Product Dimensions | 235 × 270 × 44.5 mm (9.25 × 10.6 × 1.75 inch) |
| Packaging Dimensions | 387 × 362 × 75 mm (15.2 × 14.3 × 3 inch) |
| Power Supply | |
| DC | 12V/1.5A |
| Consumption | |
| Standby status | ≤8W |
| Weight | |
| Net Weight | 932 g |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags