B11B262501, EPSON WorkForce DS-770II Color Duplex Document Scanner, 1YW
| Login to See Price | |
| Product Model: | DS-770II |
| Brand: | EPSON |
Key Features
✔️Scanning Speed (B & W) - 600 dpi 12 ppm / 24 ipm
✔️Scanning Speed (Color) - 200 dpi 45 ppm / 90 ipm
✔️Scan Size Max. - Legal
✔️ADF - Yes
✔️Sheet Capacity (ADF) - 100 Sheets
✔️Interface (Built-in) - USB
✔️Duty Cycle (Daily) - 7000 Pages
Brand: EPSON
Product Model: DS-770II
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Epson |
| Model | Epson WorkForce DS-770II |
| Type | Sheetfed & Flatbed Scanner |
| Part No | B11B262501 |
| SCAN PERFORMANCE | |
| Scan Technology | ReadyScan LED |
| Scanning Speed (B & W) | 600 dpi 12 ppm / 24 ipm |
| Scanning Speed (Color) | 200 dpi 45 ppm / 90 ipm |
| Scanning Speed (Gray) | 300 dpi 45 ppm / 90 ipm |
| Resolution | 600 x 600 DPI |
| Selectable Resolution | 75, 100, 150, 200, 240, 300, 600, 1200 DPI |
| Scan Size | Legal, Letter, A4, A5, A6 |
| Scan Size Max. | Legal |
| Monochrome Bit Depth | 10 Bits (Input), 8 Bits (Output) |
| Color Bit Depth | 24-bits (Output), 30-bits (Input) |
| Scan File Format | JPEG, TIFF, multi-TIFF, PDF, searchable PDF, secure PDF, PDF/A |
| Color Scanning | Yes |
| Scanning Capability | Black & White, Color |
| Advanced Scanning Features | Rgb Colour Dropout, Advanced Colour Dropout / Enhance, Skip Blank Page, |
| Punch Holes Removal, Advanced Editing, Automatic De-skew, Automatic Multi-document Recognition, | |
| Rgb Colour Enhance, Dual Image Output (windows Only), Auto-rotation, Text Enhancement, Edge Fill, Unsharp Mask (usm), | |
| Descreening, Automatic Folder Creation, Barcode Recognition, Zonal Ocr A & B Support, Full Zonal Ocr | |
| Duplex Scan | Automatic |
| PAPER INFORMATION | |
| ADF | Yes |
| Sheet Capacity (ADF) | 100 Sheets |
| Max. Scan Paper Size ADF | 50.8 x 50.8mm |
| Paper Size ADF | 215.9 x 6096mm |
| Automatic Document Feeder Speed | 200 dpi 45 ppm / 90 ipm(Color), 300 dpi 45 ppm / 90 ipm(Greyscale), 600 dpi 12 ppm / 24 ipm(Black & White) |
| Media Type | Postcard, Business cards, Plastic cards, Executive |
| Paper Weight | 27gsm to 413gsm |
| PERFORMANCE CHARACTERSTICS | |
| Light Source Type | ReadyScan LED technology |
| Image Sensor | Ultrasonic Sensor |
| MICR/ OCR | Yes |
| STORAGE & INTERFACE | |
| Interface (Built-in) | USB |
| USB Type | USB 3.0 |
| TECHNICAL INFO | |
| ISIS Compatibility | Yes (Web Download) |
| WIA Compatibility | Yes |
| Twain Compatibility | Yes |
| Supported Operating System | Citrix XenApp 5.0, Citrix XenApp 6.0, Citrix XenApp 7.6 and above, Linux, Mac OS |
| 10.7.x, Mac OS 10.8.x, Mac OS 10.9.x, Mac OS X, Mac OS X 10.6.8, Windows 10, | |
| Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 (32/64 bit), Windows 8 RT, | |
| Windows 8.1, Windows 8.1 x64 Edition, Windows Server 2008 (32/64bit), Windows | |
| Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows | |
| Vista, Windows Vista x64, Windows Server 2003 R2, XP Professional x64 Edition | |
| POWER | |
| Operating Temperature Range | 5 Degree C to 35 Degree C |
| Approx. Power Consumption | 12 Watt (Operation), 5,4 Watt (Ready), 1 Watt (sleep mode), 0,1 Watt (Power off) |
| PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Duty Cycle (Daily) | 7000 Pages |
| Dimensions | 296 x 169 x 176 mm |
| Weight (Kg) | 3,7 kg |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year (Without Adapter) |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags