B11B204241, EPSON Work Force DS-60000 (A3 Flatebed Scanner), ADF, 1YW
| Login to See Price | |
| Product Model: | DS-60000 |
| Brand: | EPSON |
Key Features
✔️Model: WorkForce DS-60000
✔️Type:, Flatbed Scanner, Sheetfed Scanner
✔️Optical Resolution: 600 DPI x 600 DPI (Horizontal x Vertical)
Brand: EPSON
Product Model: DS-60000
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Epson |
| Model | WorkForce DS-60000 |
| Type | Flatbed Scanner, Sheetfed Scanner |
| Reliability | 5,000 pages |
| TECHNICAL SPECIFICATION | |
| Optical Resolution | 600 DPI x 600 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Color Bit Depth | Colour Depth: Input: 48 Bits Colour / 16 Bits Monochrome , |
| Output: 24 Bits Colour / 8 Bits Monochrome | |
| Light Source | Ready Scan LED technology |
| Scanning Speed | Monochrome: 40 pages/min - Color: 40 pages/min measured with Size: A4 , |
| Resolution: 200 / 300 dpi, Monochrome: 80 image/min - | |
| Color: 80 image/min measured with Size: A4 , Resolution: 200 / 300 dpi | |
| TEMPERATURE & HUMIDITY | |
| Temperature | Operation 5° C - 35° C, Storage -25° C - 60° C |
| Humidity | Operation 10% - 80%, Storage 10% - 85% |
| POWER | |
| Power Consumption | 79 Watt, 12.5 Watt (economy), 1.5 Watt (standby) |
| Power Supply | AC 100 V - 240 V |
| CONNECTIVITY | |
| Interface | USB 2.0 Type B, Ethernet Interface (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T) (optional) |
| DIMENSION & WEIGHT | |
| Dimensions | 640 x 522 x 289 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight | 26.9 kg |
| OPERATING SYSTEM | |
| Supported System | Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows Server 2003 (32/64bit), |
| Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Vista, | |
| Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP x64, Windows Server 2003 R2 | |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year (Without Adapter) |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags