B11B204501, Epson Work Force DS-50000 A3 Flatebed Scanner,1YW
| Login to See Price | |
| Product Model: | DS-50000 |
| Brand: | EPSON |
Key Features
✔️ Model: Epson WorkForce DS-50000
✔️ Seamless integration
✔️ Wide range of driver support
✔️ Faster processing: JPEG hardware
✔️ Fast scanning speeds: up to 65ppm
Brand: EPSON
Product Model: DS-50000
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| Scanner Type | Flatbed Color Image Scanner |
| PAPER HANDLING | |
| Sizes | A3, A4, A5, A6, B5, Letter, Legal, Executive |
| SCAN FEATURES | |
| Bit depth | Colour Depth: Input: 48 Bits Colour / 16 Bits Monochrome |
| Output: 24 Bits Colour / 8 Bits Monochrome | |
| Connectivity | Interfaces: USB 2.0 Type B, Wired Network (optional) |
| Network Interface Panel / Unit: Optional | |
| Ethernet settings: 10BASE-T / 100BASE-TX / 1000BASE-T / Full-duplex / Half-duplex | |
| Panel type: 5-line LCD with Push Scan features | |
| Protocol support: TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP | |
| Push scan features: Yes (with Document Capture Suite) | |
| Panel Lock with password: Yes (with Document Capture Suite) | |
| Scan Technology | Scanner type: Flatbed Scanner |
| Light Source: ReadyScan LED technology | |
| Resolution | 600 DPI x 600 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Speed | Monochrome: 4 s/page - Color: 4 s/page measured with size: A3 , resolution: 200 / 300 dpi, |
| Monochrome: 0.4 ms/row - Color: 0.4 ms/row measured with size: A3 , resolution: 200 / 300 dpi | |
| PHYSICAL SPECIFICATION | |
| Color | White |
| Dimensions (W x D x H) | 640 x 468 x 156 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight | 14.8 kg |
| Voltage | AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags