B11B239502, EPSON Work Force DS-1630 Scanner,1YW
| Login to See Price | |
| Product Model: | DS-1630 |
| Brand: | EPSON |
Key Features
✔️ Model: Epson DS-1630
✔️ Scanner Type: Flatbed color document scanner
✔️ 25 ppm/10ipm scanning speed
✔️ Hassle-free: Double Feed Detection
✔️ Eco-friendly: ENERGY-STAR qualified
Brand: EPSON
Product Model: DS-1630
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| Scanner Type | Flatbed color document scanner |
| PAPER HANDLING | |
| Sizes | Max.: 8.5" x 11.7" duplex/simplex, 8.5" x 14" simplex |
| Min.:3.5" x 6.7" duplex, 3.5" x 5" simplex | |
| Weight | 50 to 120 g/m2 |
| Input Capacity | 200 pages |
| Monthly Print Volume | 45000 |
| SCAN FEATURES | |
| Bit depth | Color Bit Depth: |
| RGB x 30-bit internal / external | |
| Grayscale Bit Depth: | |
| 8-bit per pixel internal / external | |
| Connectivity | Minimum System Requirements: |
| Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7 | |
| Mac OS X 10.6.8 − 10.11.x | |
| Software requires Internet connection for download and installation. | |
| Standard Connectivity: | |
| SuperSpeed USB 3.0 | |
| Duty cycle (daily) | 1,500 sheets |
| Scan Technology | Scanner Type: |
| Flatbed color document scanner | |
| Optical Sensor: | |
| Contact Image Sensor (CIS) | |
| Light Source: | |
| 3-color LED technology | |
| Resolution | Optical Resolution: |
| Flatbed: 1200 dpi | |
| ADF: 600 dpi | |
| Hardware Resolution: | |
| Flatbed: 1200 x 1200 dpi | |
| ADF: 600 dpi | |
| Speed | 25 ppm simplex, 10 ipm duplex (300 dpi, Black-and-White, Grayscale, Color) |
| Max Document Size | Max.: 8.5" x 11.7" duplex/simplex, 8.5" x 14" simplex |
| PHYSICAL SPECIFICATION | |
| Color | White |
| Dimensions (W x D x H) | 12.5" x 17.7" x 4.8" (W x D x H) |
| Weight | 9 lb |
| Voltage | AC 100 – 120V |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Description
Images & Videos
Reviews
Tags