B11B224503, EPSON Perfection V850 Flatbed Photo Scanner,1YW
| Login to See Price | |
| Product Model: | V850 |
| Brand: | EPSON |
Key Features
✔️Scanning Speed (B & W) - 10.8msec / line (Monochrome)
✔️Scanning Speed (Color) - 10.8msec / line (Full Color)
✔️Scan Size Max. - A4
✔️ADF - No
✔️Sheet Capacity (ADF) - No
✔️Interface (Built-in) - USB
✔️Duty Cycle (Daily) - 2500 Pages
Brand: EPSON
Product Model: V850
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Epson |
| Model | Epson Perfection V850 Pro |
| Type | Flatbed Scanner |
| SCAN PERFORMANCE | |
| Scanning Speed (B & W) | 10.8msec / line (Monochrome) |
| Scanning Speed (Color) | 10.8msec / line (Full Color) |
| Resolution | 6400dpi |
| Scan Size | A4, Letter, A5, A6, A7 |
| Scan Size Max. | A4 |
| Color Bit Depth | 48-bits (internal / external) |
| Grayscale Bit Depth | 16-bits per pixel internal / external |
| Color Scanning | Yes |
| Scanning Capability | Color, Grayscale |
| PAPER INFORMATION | |
| ADF | No |
| Sheet Capacity (ADF) | No |
| PERFORMANCE CHARACTERSTICS | |
| Light Source Type | ReadyScan LED technology |
| Control Panel | 1 button, Epson Scan |
| STORAGE & INTERFACE | |
| Interface (Built-in) | USB |
| USB Type | Hi-Speed USB 2.0 |
| TECHNICAL INFO | |
| Button | 1 button, Epson Scan |
| Optical Density | 4.0 Dmax |
| MCBF | 100,000 cycles |
| Supported Operating System | Windows 7, 8, 8.1, Vista, XP, Mac OS X 10.6.x - 10.10.x |
| POWER | |
| Operating Temperature Range | 5 - 35 degree C |
| Power Supply | 50 - 60 Hz |
| Rated Voltage | Input: AC 100 - 240 V, Output: DC 24V, 1A |
| Approx. Power Consumption | Operation: 23Watt, Standby Mode: 12Watt, Sleep Mode: < 1.5Watt, Power Off: 0.3Watt |
| PHYSICAL DESCRIPTION | |
| Duty Cycle (Daily) | 2500 Pages |
| Dimensions | 502.92 x 152.4 x 307.34mm |
| Weight (Kg) | 6.63Kg |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags