CORSAIR VIRTUOSO PRO Open Back Streaming/Gaming Headset - Carbon (AP), CA-9011370-AP
| Login to See Price | |
| Product Model: | VIRTUOSO PRO |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Brand | Corsair |
| Color | carbon |
| Form Factor | Over Ear |
| Model Name | VIRTUOSO PRO |
| Connectivity Technology | Wired |
Brand: CORSAIR
Product Model: VIRTUOSO PRO
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Headphone Interface | 3.5mm |
|---|---|
| Audio Compatibility | PC, Mac, Xbox Series X | S, Xbox One*, PS5, PS4, Nintendo Switch and mobile devices |
| Headphone Frequency Response | 20Hz-40kHz |
| Headphone Battery Life | N/A |
| Headphone Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | N/A |
| Headphone Type | Wired |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Impedance | 32 ohms @ 1kHz |
| Battery Powered | N/A |
| Color | Black |
| Lighting | None |
|---|---|
| Memory Type | 3.5mm |
| Microphone Type | Uni-directional |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -42dB (+/-3dB) |
| Surround Sound | No |
| Cable Length | 1.8m |
| Detachable Microphone | Yes |
| iCUE Software | No |
| Weight | 0.338 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags