CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 5600MHz CL40 AMD EXPO iCUE Compatible Computer Memory - Gray, CMH32GX5M2B5600Z40
| Login to See Price | |
| Product Model: | VENGEANCE RGB 32GB |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Brand | Corsair |
| Computer Memory Size | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Compatible Devices | Desktop |
Brand: CORSAIR
Product Model: VENGEANCE RGB 32GB
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Heat Spreader | Aluminum |
|---|---|
| LED Lighting | RGB |
| Memory Series | VENGEANCE RGB DDR5 |
| Memory Size | 16GB |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| SPD Speed | 4800MT/s |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Speed (Up To) | 5600 |
| Fan Included | No |
| Memory Color | BLACK |
| Memory Compatibility | Intel 600 Series,Intel 700 Series |
| Memory Detail Compatibility | Intel 600 Series,Intel 700 Series |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Package Memory Format | DIMM |
| Package Memory Pin | 288 |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Weight | 0.15 |
| Power Draw | Overclock PMIC |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags