Corsair VENGEANCE® LPX 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit - Black, CMK8GX4M1E3200C16 ©
| Login to See Price | |
| Product Model: | CMK8GX4M1E3200C16 |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom.
Brand: CORSAIR
Product Model: CMK8GX4M1E3200C16
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Fan Included | No |
|---|---|
| Heat Spreader | Anodized Aluminum |
| Memory Series | VENGEANCE LPX |
| Memory Size | 8GB |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| Tested Latency | 16-20-20-38 |
| Tested Speed (Up To) | 3200 |
| Memory Color | BLACK |
| Memory Compatibility | Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 500 Series,Intel 600 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series,AMD 500 Series,AMD X570 |
| Memory Detail Compatibility | Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 500 Series,Intel 600 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series,AMD 500 Series,AMD X570 |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Package Memory Format | DIMM |
| Package Memory Pin | 288 |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Tested Voltage | 1.35 |
| Weight | 0.065 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags