Corsair VENGEANCE® 16GB (2x8GB) DDR5 DRAM 5200MT/s CL40 AMD EXPO & Intel XMP Memory Kit - Black, CMK16GX5M2B5200Z40
| Login to See Price | |
| Product Model: | VENGEANCE® 16GB |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Brand | Corsair |
| Computer Memory Size | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Compatible Devices | Desktop |
Brand: CORSAIR
Product Model: VENGEANCE® 16GB
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Fan Included | No |
|---|---|
| Heat Spreader | Aluminum |
| Memory Series | VENGEANCE DDR5 |
| Memory Size | 16GB |
| Performance Profile | EXPO & XMP |
| SPD Speed | 4800MHz |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Speed (Up To) | 5200 |
| Memory Color | GREY |
| Memory Compatibility | AMD 600 Series, Intel 600 Series, Intel 700 Series |
| Memory Detail Compatibility | AMD 600 Series, Intel 600 Series, Intel 700 Series |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Package Memory Format | DIMM |
| Package Memory Pin | 288 |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Weight | 0.13 |
| Power Draw | Overclock PMIC |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags