Corsair HS80 RGB WIRELESS Premium Gaming with Spatial Audio Head Set — Carbon , CA-9011235-AP (N)
| Login to See Price | |
| Product Model: | HS80 RGB WIRELESS |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
The CORSAIR HS80 RGB WIRELESS Gaming Headset connects with hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS, delivering incredibly detailed sound through custom-tuned 50mm neodymium audio drivers with immersive Dolby Atmos®.
Brand: CORSAIR
Product Model: HS80 RGB WIRELESS
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Headphone Model | HS80 RGB WIRELESS |
|---|---|
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
| Audio Compatibility | PC, Mac, PS5, PS4 |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Headphone Battery Life | Up to 20 hours |
| Headphone Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Headphone Type | Wireless |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Impedance | 32k Ohms @ 1 kHz |
| Battery Powered | YES |
| Color | BLACK |
| Audio | Dolby Atmos |
| Lighting | RGB |
|---|---|
| Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5 |
| Model | HS80 RGB WIRELESS |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| Surround Sound | Yes |
| Cable Length | N/A |
| Detachable Microphone | No |
| iCUE Software | Yes |
| Weight | 0.368 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags