Corsair HS80 RGB WIRELESS Premium Gaming Headset with Spatial Audio — White, CA-9011236-AP (N)
| Login to See Price | |
| Product Model: | HS80 RGB WIRELESS |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
- 1. High resolution wireless connection
- 2. Best in class microphone for exceptional clarity
- 3. Experience sound in 3D
- 4. Ultra comfortable headband design
- 5. Offers wireless or wired connection via USB
Brand: CORSAIR
Product Model: HS80 RGB WIRELESS
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Headphone Model | HS80 RGB WIRELESS |
|---|---|
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
| Audio Compatibility | PC;MAC;Playstation |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Headphone Battery Life | Up to 20 hours |
| Headphone Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Headphone Type | Wireless |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Impedance | 32k Ohms @ 1 kHz |
| Battery Powered | YES |
| Color | WHITE |
| Audio | Dolby Atmos |
| Lighting | Yes |
|---|---|
| Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5 |
| Model | HS80 RGB WIRELESS |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| Surround Sound | Yes |
| Cable Length | N/A |
| Detachable Microphone | No |
| iCUE Software | Yes |
| Weight | 0.37 |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags