CORSAIR HEAD PHONE HS70 Wired Gaming Headset with Bluetooth (AP) # CA-9011227-AP
| Login to See Price | |
| Product Model: | HS70 |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Model: HS70 |
| Type: Gaming |
| Connection Type: Wireless |
| Microphone: Yes |
| Plug Type: Single Port |
Brand: CORSAIR
Product Model: HS70
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 20Hz-20kHz (Headphone), 100Hz-10kHz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 109dB +/-3dB (Headphone), -40dB +/-3dB (Microphone) |
| Impedance | 32k ohm (Headphone), 2.0Kohms (Microphone) |
| Connection Type | Wired 3.5mm and USB plus Bluetooth |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Battery | Rechargeable Battery |
| Cable Length | 4.92ft (3.5mm), 5.90ft (USB) |
| Charging Plug Type | USB Micro-B |
| Weight (Kg) | 0.352 Kg |
| Color | Black |
| Warranty Info | |
| Years | 2 year |
| Contact Information | |
| Name | Md. Sabbir Karim |
| Phone Number | 88 01755606298 |
| sabbir.karim@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags