Corsair HS60 PRO SURROUND Gaming Headset — Carbon, CA-9011213-AP
| Login to See Price | |
| Product Model: | HS60 PRO Surround Carbon |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Model: HS60 PRO |
| Type: Gaming |
| Connection Type: Wired |
| Microphone: Yes |
| Plug Type: Single Port |
Brand: CORSAIR
Product Model: HS60 PRO Surround Carbon
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Feature | |
| Noise Cancellation | Yes |
| Frequency | 20Hz-20kHz (Headphone), 100Hz-10kHz (Microphone) |
| Sound level/Sensitivity | 111dB +/-3dB (Headphone), -40dB +/-3dB (Microphone) |
| Impedance | 32 Ohms 1 kHz (Headphone), 2.0k Ohms (Microphone) |
| Connection Type | Single Port |
| Microphone | Yes |
| Physical Description | |
| Cable Length | 5.9 Ft |
| Weight (Kg) | 0.325 Kg |
| Color | Carbon |
| Warranty Info | |
| Years | 2 year |
| Contact Information | |
| Name | Md. Sabbir Karim |
| Phone Number | 88 01755606298 |
| sabbir.karim@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags