Corsair Elgato Facecam - Black, 10WAA9901
| Login to See Price | |
| Product Model: | Facecam |
| Brand: | CORSAIR |
Key Features
| Model: Elgato Facecam |
| Resolution: 1920 x 1080 |
| CMOS Sensor |
| Fixed Focus |
| Microphone |
Brand: CORSAIR
Product Model: Facecam
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Main Features | |
| Image Sensor | cutting-edge image sensor |
| Focal Length | 30 – 120 cm (11.8 – 47.2 in) |
| Angle of View | 82° (diagonal) |
| Aperture | f/2.4 |
| Others | SENSOR: Sony STARVIS CMOS SUPPORTED RESOLUTIONS (UNCOMPRESSED): 1080p60, 1080p30, 720p60, 720p30, 540p60, 540p30 CONNECTION: USB 3.0 (or better), Type C |
| Physical Specification | |
| Weight | 96 g |
| Dimensions | W 79 x H 48 x D 58 mm 3.1 x 1.9 x 2.3 in (without mount) |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years |
| Contact Information | |
| Name | Md. Sabbir Karim |
| Phone Number | 88 01755-606298 |
| sabbir.karim@smartbd.com |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags