4914C007AA # Canon imageRUNNER ADVANCE DX C3826i
| Login to See Price | |
| Product Model: | Canon iR ADV DX C3826i |
| Brand: | CANON |
Key Features
✔️Model: imageRUNNER ADVANCE DX C3826I
✔️Functions: Copy, Print, Scan
✔️Print Technology: Laser
✔️Print Speed: Up to 26ppm
✔️Paper Size Max: A3
Brand: CANON
Product Model: Canon iR ADV DX C3826i
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Canon |
| Model | DX C3826i |
| Processor | 1.8 GHz Dual Core Processor |
| Memory | 3.5GB |
| Display | 10.1 Inch |
| Power | 110V-127V, 60Hz, 8.5A. |
| Power Consumption | 0.30 kWh (Typical Electricity Consumption TEC Rating) |
| 1,500 W (Maximum) | |
| 43.9W (Standby), 0.8W (Sleep) | |
| Dimensions | 565 x 722 x 897mm |
| Weight | 84 Kg |
| Color | White |
| PRINTING | |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 26ppm (Letter), 20ppm (Letter-R), 15ppm (Legal), 15ppm (A3) |
| Print Resolution | Up to 1200 x1200 |
| COPY | |
| Copy Speed | 15ppm |
| First Copy Out Time | 10 Seconds (Power On), 4 Seconds (Quick Startup) |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Max. copy pages | Up to 999 Copies |
| SCAN | |
| Scan Type | Single-pass Duplexing Automatic Document Feeder |
| Scan Speed | 80ipm |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
| PAPER HANDLING | |
| Input Capacity | 1200 Sheets - 2300 Sheets |
| Paper size | A3, Legal, A4, Letter, Letter-R, Executive, Statement, Statement-R Custom Size, Envelopes |
| (COM10 No.10, Monarch, ISO-C5, DL, | |
| Paper Type | Multi-purpose Tray: Thin, Plain, Heavy, Recycled, Coated, Color, Tracing, Bond, Transparency, |
| Label, Prepunched, Envelope, Letterhead. Upper Cassette: Thin, Plain, Heavy, Recycled, | |
| Color, Tracing, Bond, Transparency, Pre-punched, Envelope, Letterhead. Lower Cassette: | |
| Thin, Plain, Heavy, Recycled, Color, Bond, Transparency, Pre-punched, Envelope6, Letterhead | |
| Weight | 52 to 300 g/m2 |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n. Standard: USB 2.0 x1 |
| USB | USB 3.0 x1 (Host), USB 2.0 x1 |
| OTHERS | |
| Others/ Special Features | Automatic Duplex |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags