3059C003AA # Canon imagePROGRAF TM-5300 - 36''
| Login to See Price | |
| Product Model: | TM-5300 - 36'' |
| Brand: | CANON |
Key Features
✔️Model: imagePROGRAF TM-5300
✔️Printer Type: 5-Colour, 36" / 914 mm
✔️5-color pigment ink, Ultra quiet operation
✔️Standard memory : 2GB
✔️Perfect for high quality CAD/GIS & posters
Brand: CANON
Product Model: TM-5300 - 36''
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | CANON |
| Model | TM-5299 |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| Output Color | Color, Black and White |
| PRINTING | |
| Print Speed | CAD Drawing - Plain Paper (A1): |
| 40 sec (Fast Economy Mode) | |
| 48 sec (Fast) | |
| 1 min 14 sec (Standard) | |
| CAD Drawing - Heavyweight Coated Paper HG (A0) | |
| 47 sec (Fast Economy Mode) | |
| 1 min 11 sec (Fast) | |
| 2 min 18 sec (Standard) | |
| Poster - Plain Paper (A0): | |
| 44 sec (Fast Economy Mode) | |
| 44 sec (Fast) | |
| 1 min 18 sec (Standard) | |
| Poster - Heavyweight Coated Paper HG (A0): | |
| 1 min 41 sec (Fast) | |
| 2 min 36 sec (Standard) | |
| Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Duplex | IEEE 802.3x Full Duplex |
| Paper Size | Minimum Printable Length : Roll Paper: 203.2mm , Cut Sheet: 279.4mm ; Maximum Printable Length |
| :Roll Paper: 18m (Varies according to the OS and application) , Cut Sheet: 1.6m | |
| TECHNICAL INFO | |
| Connectivity | LAN- |
| IEEE 802.3 10base-T | |
| IEEE 802.3u 100base-TX/Auto Negotiation | |
| IEEE 802.3ab 1000base-T/Auto Negotiation | |
| IEEE 802.3x Full Duplex | |
| WIFI- | |
| IEEE802.11n/g/b | |
| USB- | |
| USB B Port: | |
| Hi-Speed USB | |
| Full Speed (12 Mb/sec) | |
| High Speed (480 Mb/sec) | |
| Bulk Transfer | |
| Series B (4 pins) | |
| Power Consumption | |
| AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz | |
| Power Consumption | Operation: 69 W or less |
| Sleep Mode: 3.6 W or less | |
| Power Off: 0.3 W or less | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimension | Approx. 982 x 887 x 1060 mm (Basket Open) |
| Approx. 982 x 757 x 1060 mm (Basket Closed) | |
| Weight | Approx. 52 kg |
| Support | Toner/ Cartridge/ Refill |
| PFI-8120 (130ml MBK, 90ml BK,M,C,Y) | |
| SUPPORT | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | PFI-8120 (130ml MBK, 90ml BK,M,C,Y) |
| Ink Capacity: | 130 ml / 300ml (MBK, BK, C, M, Y) |
| Bundled Starter Ink: 130 ml (MBK) / 90 ml (BK, C, M, Y) | |
| Ink Type: | |
| Pigment Ink: Matte Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow | |
| (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) | |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags