3063C003AA # Canon imagePROGRAF TM-5200 - 24''
| Login to See Price | |
| Product Model: | TM-5200 - 24'' |
| Brand: | CANON |
Key Features
️✔️Model: imagePROGRAF TM-5200
✔️Printer Type: 5-Colour, 24" / 610 mm
✔️5-color pigment ink, Ultra quiet operation
✔️Standard memory : 2GB
✔️Perfect for high quality CAD/GIS & posters
Brand: CANON
Product Model: TM-5200 - 24''
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Canon |
| Model | TM-5200 |
| Printer Type | Single Function Large Format Printer |
| PRINTING | |
| Print Speed | CAD Drawing - Plain Paper (A1): |
| 24 sec (Fast Economy Mode) | |
| 27 sec (Fast) | |
| 42 sec (Standard) | |
| Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Duplex | IEEE 802.3x Full Duplex |
| Paper Size | Plain Paper (A1), Heavyweight Coated Paper HG (A1) |
| Plain Paper (A1), Poster - Heavyweight Coated Paper HG (A1) | |
| TECHNICAL INFO | |
| Connectivity | LAN- |
| IEEE 802.3 10base-T | |
| IEEE 802.3u 100base-TX/Auto Negotiation | |
| IEEE 802.3ab 1000base-T/Auto Negotiation | |
| IEEE 802.3x Full Duplex | |
| WiFi- | |
| IEEE802.11n/g/b | |
| USB- | |
| USB B Port: | |
| Hi-Speed USB | |
| Full Speed (12 Mb/sec) | |
| High Speed (480 Mb/sec) | |
| Bulk Transfer | |
| Series B (4 pins) | |
| Power Consumption | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, Power Consumption: |
| (Operation: 69 W or less, Sleep Mode: 3.6 W or less, Power Off: 0.3 W or less) | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimension | 1152 x 913 x 961mm (Main Unit + Stand + Pallet) |
| Weight | 87 kg (Main Unit + Stand + Pallet) |
| Memory | 2GB RAM |
| SUPPORT | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | 130 ml (MBK) / 90 ml (BK, C, M, Y), 130 ml / 300 ml (MBK, BK, C, M, Y). |
| (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) | |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags