5816C006AB # Canon imagePROGRAF TC-20M
| Login to See Price | |
| Product Model: | TC-20M |
| Brand: | CANON |
Key Features
✔️Model: imagePROGRAF TC-20M
✔️24" Wide Printer, Scanner & Copier
✔️Create Posters, Menus, Flyers & More
✔️Top-Load, Front Output Auto Sheet Feeder
✔️Holds up to 100 Letter-Size Sheets
Brand: CANON
Product Model: TC-20M
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Canon |
| Model | TC-20M |
| Printer Type | Multi Function Large Format Printer |
| PRINTING | |
| Technology | Ink |
| Print Resolution | Printer Resolution (Black): 2400 x 1200 dpi |
| Printer Resolution (Color): 2400 x 1200 dpi | |
| Duplex | Manual |
| TECHNICAL INFO | |
| Memory | 1GB RAM |
| Display | Color Touchscreen LCD |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Power Consumption | 26 W (Maximum) |
| 1.9 W (Standby) | |
| 0.3 W (Off) | |
| SCAN | |
| Scan Type | Flatbed |
| Scan Resolution | 1200 x 2400dpi |
| Maximum Scan Size | A4, Letter |
| PAPER INFORMATION | |
| Paper Size | A3, A4, A1, Letter, Flyers, Posters, CAD. |
| Input Capacity | 100 sheets |
| ADF | No |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimension | 38 x 16 x 22" / 96.5 x 40.6 x 55.9 cm (Maximum) |
| 38 x 10 x 22" / 96.5 x 25.4 x 55.9 cm (with Input Tray Closed) | |
| Weight | 72.8 lb / 33 kg |
| Color | White |
| SUPPORT | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | PFI-050 (70 ml) Black / Cyan / Magenta / Yellow, Print Head - PF-08, Maintenance Cartridge - MC-32. |
| (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) | |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags