5256C003AA # Canon imagePROGRAF GP-520 24''
| Login to See Price | |
| Product Model: | GP-520 |
| Brand: | CANON |
Key Features
✔️Model Name/Number: GP 520
✔️Printer Type: 12 Colour 1 524mm (60in)
✔️Max. Print Resolution: 2 400 x 1 200dpi
✔️Number of Nozzles: 600dpi x 2
✔️Ink Droplet Size: 700ml
Brand: CANON
Product Model: GP-520
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| GENERAL | |
| Brand | Canon |
| Model | GP-520 |
| Printer Type | 10-Colour + Fluorescent Pink, 24" (610 mm) |
| Maximum Print Resolution | 2400 × 1200 dpi |
| Ink Capacity: | |
| Sales Ink | 160 ml / 330 ml / 700 ml (MBK, PBK, C, M, Y, GY, R, O, G, V, FP) |
| Bundled Starter Ink | 330 ml (MBK), 160 ml (PBK, C, M, Y, GY, R, O, G, V, FP) |
| Ink Type | Pigment Ink |
| STANDARD INTERFACE | |
| USB A Port: | USB Memory (Direct Print for JPEG/PDF files) |
| USB B Port (Series B, 4 pins): | Hi-Speed USB |
| Full Speed (12 Mbit/sec) | |
| High Speed (480 Mbit/sec) | |
| Bulk Transfer | |
| Gigabit Ethernet: | IEEE 802.3 10base-T |
| IEEE 802.3u 100base-TX/Auto-Negotiation | |
| IEEE 802.3ab 1000base-T/Auto-Negotiation | |
| IEEE 802.3x Full Duplex | |
| SNMP, HTTP, TCP/IP (IPv4/IPv6) | |
| Wireless LAN: | IEEE802.11b/g/n |
| WEP (64/128bit) | |
| WPA-PSK (TKIP/AES) | |
| WPA2-PSK (TKIP/AES) | |
| Standard Memory | 3GB |
| Hard Disk | 500GB (Encrypted) |
| WARRANTY INFORMATION | |
| Warranty | 1 Year |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags