BENQ V7050i True 4K UHD Ultra Short Throw Laser Smart Projector Projector Built-in Android 9.0 with 2GB RAM 16GB ROM Google Cast Wireless Projection WiFi 802.11 a/b/g/n/ac Bluetooth 4.2 to Use In Living Room Intelligent Laser Lamp for 20000 hrs Lamp Life, 2500 Lumens Brightness 4K UHD (3840 x 2160) Resolution with 96% Rec.709 and Contrast Ratio 2000000:1, HDMI VGA and USB Reader Universal Connectivity, 3Yr (Lamp 3Yr/3000hr) Warranty
| Login to See Price | |
| Product Model: | V7050i |
| Brand: | BENQ |
Key Features
| Model: V7050i |
| HDR-PRO Shows More Detail |
| CinematicColor for Colors as Directors Envisioned |
| 1.3X Color Volume to See More Colors |
Brand: BENQ
Product Model: V7050i
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Display | |
| Brightness (ANSI lumens) | 2500 |
| Native Resolution | 4K UHD (3840×2160) |
| Native Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast Ratio (FOFO) | (w/ Lightsource Dimming), 2,000,000:1 |
| Display Color | 30-bit (1.07 billion colors) |
| Light Source | Laser |
| Light Source Life | 20000 hrs |
| Optical | |
| Throw Ratio | 0.252 |
| Zoom Ratio | Fixed |
| Lens | F=2.0; f=2.45mm |
| Projection Offset (Full-Height) | 125% |
| Keystone Adjustment | 1D, Vertical ± 30 degrees |
| Picture | |
| Picture Modes | 3D, Bright, Bright Cinema, DCI-P3, FILMMAKER MODE, FILMMAKER MODE HDR, HDR10, HLG, Silence, User 1 |
| Compatibility | |
| Resolution Support | VGA (640 x 480) to 4K UHD (3840 x 2160) |
| Input Lag | 83.34ms (1080p@60Hz) |
| Horizontal Frequency | 15K~135KHz |
| I/O Interface | |
| HDMI in | (x2), HDMI-1 (2.0b/HDCP2.2), HDMI-2 (2.0b/HDCP2.2) |
| USB Type A | USB Type A-1 (2.0/Power Supply1.5A), USB Type A-2 (3.0/Power Supply1.0A), USB Type A-3 (2.0/Power Supply2.5A) |
| RS232 in (DB-9pin) | (x1) |
| Audio | |
| Speaker | (x2), 5W Chamber |
| Audio in (3.5mm Mini Jack) | (x1) |
| HDMI Audio Return | ARC, 2 channel |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0~40℃ |
| Power Supply | AC 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Typical Power Consumption (110V) | 480W |
| Stand-by Power Consumption | <0.5W |
| Accessories | |
| Remote Control w/ Battery | RCI067, RCV024 |
| Android TV dongle | QS01 |
| Power Cord (by region) | x1 (1.8M) |
| 3D Glasses | (Optional), DGD5 |
| Warranty Card (by region) | Yes |
| Quick Start Guide | (x1) 21L |
| Smart System | |
| Built-in OS | Yes, Android 9.0 |
| Bluetooth | Yes, Bluetooth 4.2 |
| Wi-Fi Standard | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G/5G) |
| Wireless Projection | Google Cast |
| Dimension & Weight | |
| Dimensions (WxHxD) (mm) | 500 x157 x388 |
| Net Weight (kg) | 9.9 (+/-0.1) |
| Warranty | |
| Warranty | 3Yr (Lamp 3Yr/3000hr) Warranty |
| Contact Information | |
| Name | F.M Khalid Bin Ibrahim |
| Phone Number | 88 01730701915 |
| khalid.ibrahim@localhost |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags