BenQ TK700STi True 4K UHD Short Throw Smart Projector Built-in Android 9.0 2GB RAM 16GB ROM WiFi BT to Use In Living Room and gaming Intelligent LampSave Mode 15000 hrs Lamp Life, 3000 Lumens Brightness 4K UHD (3840 x 2160) Resolution and Contrast Ratio 10000:1, HDMI VGA and USB Universal Connectivity, 2Yr (Lamp 1Yr/1000hr) Warranty
| Login to See Price | |
| Product Model: | TK700STi |
| Brand: | BENQ |
Key Features
| Model: TK700STi |
| Bold Panorama of 4K HDR |
| Big Benefits of Short Throw |
| Indulge in Immersive Sound |
| Lowest Input Lag in the World |
| Black Detail Enhancement |
Brand: BENQ
Product Model: TK700STi
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Display | |
| Brightness (ANSI lumens) | 3000 |
| Native Resolution | 4K UHD (3840×2160) |
| Native Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast Ratio (FOFO) | 10,000:1 |
| Display Color | 30-bit (1.07 billion colors) |
| Light Source | Lamp |
| Light Source Life | a. Normal 4000 hrs, c. SmartEco 8000 hrs, d. LampSave 15000 hrs, b. ECO 10000 hrs |
| Optical | |
| Throw Ratio | 0.9~1.08 |
| Zoom Ratio | 1.2x |
| Lens | F/#=1.94~2.05;f=9.25~11.1 mm |
| Projection Offset (Full-Height) | 110% |
| Keystone Adjustment | 3D, Vertical ± 40 degrees; Horizontal ± 40 degrees; Rotation ± 40 degrees |
| Picture | |
| Picture Modes | 3D, Bright, Cinema, Game, HDR, HDR Game, HLG, Living Room, Sport, User |
| Compatibility | |
| Resolution Support | VGA (640 x 480) to 4K UHD (3840 x 2160) |
| Input Lag | 16.7 ms (1080P 60Hz), 16.7 ms (4K 60Hz), 4.2 ms (1080P 240Hz), 8.3 ms (1080P 120Hz) |
| Horizontal Frequency | 15K~135KHz |
| I/O Interface | |
| HDMI in | (x2), HDMI-1 (2.0b/HDCP2.2), HDMI-2 (2.0b/HDCP2.2), HDMI-Internal (2.0b/HDCP2.2) |
| USB Type A | (x1), USB Type A-1 (2.0/Power Supply1.5A) |
| RS232 in (DB-9pin) | (x1) |
| Audio | |
| Speaker | (x1), 5W Chamber |
| Audio in (3.5mm Mini Jack) | (x1) |
| HDMI Audio Return | Yes, eARC, Dolby Atmos |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0~40℃ |
| Power Supply | AC 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Typical Power Consumption (110V) | 310W |
| Stand-by Power Consumption | <0.5W |
| Accessories | |
| Remote Control w/ Battery | RCI067 |
| Power Cord (by region) | x1 (1.8M) |
| 3D Glasses | DGD5, (Optional) |
| Warranty Card (by region) | Yes |
| Universal Ceiling Mount | CM00G3, (Optional) |
| Smart System | |
| Built-in OS | Yes, Android 10.0 |
| Bluetooth | Yes, Bluetooth 4.2 |
| Wi-Fi Standard | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G/5G) |
| Wireless Projection | Google Cast |
| Dimension & Weight | |
| Dimensions (WxHxD) (mm) | 312 x110 x246 |
| Net Weight (kg) | 3.1 |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Yr (Lamp 1 Yr/1000 hr) Warranty |
| Contact Information | |
| Name | F.M Khalid Bin Ibrahim |
| Phone Number | 88 01730701915 |
| khalid.ibrahim@localhost |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags