BenQ MX560 Projector to Use In Meeting Room and Class Room Intelligent LampSave Mode for 15000 hrs Lamp Life, 4000 Lumens Brightness XGA (1024 x 768) Resolution and Contrast Ratio 20000:1, HDMI VGA and USB Universel Connectivity, 2 Yr (Lamp 1 Yr/1000 hr) Warranty
| Login to See Price | |
| Product Model: | MX560 |
| Brand: | BENQ |
Key Features
| Model: MX560 |
| 4000 ANSI Lumen High brightness and 20,000:1 High Contrast |
| Exclusive Data Review Mode Showcases Text and Charts in Detail |
| SmartEco Mode Saves Lamp Power Up To 70% |
Brand: BENQ
Product Model: MX560
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Display | |
| Brightness (ANSI lumens) | 4000 |
| Native Resolution | XGA (1024x768) |
| Native Aspect Ratio | 4:03 |
| Contrast Ratio (FOFO) | 20,000:1 |
| Display Color | 30 Bits (1,07 billion colors) |
| Light Source | Lamp |
| Light Source Life | a. Normal 6000 hrs, b. ECO 10000 hrs, c. SmartEco 10000 hrs, d. LampSave 15000 hrs |
| Optical | |
| Throw Ratio | 1.96~2.15 |
| Zoom Ratio | 1.1x |
| Lens | F/# = 2.56 ~ 2.68, f = 22 ~ 24.1 mm |
| Projection Offset (Full-Height) | 110% |
| Keystone Adjustment | 1D, Vertical ± 40 degrees |
| Picture | |
| Picture Modes | 3D, Bright, Infographic, Presentation, Spreadsheet, sRGB, User 1, User 2 |
| Compatibility | |
| Resolution Support | VGA(640 x 480) to WUXGA_RB(1920 x 1200) *RB=Reduced blanking |
| Horizontal Frequency | 15K~102KHz |
| I/O Interface | |
| PC in (D-sub 15pin) | (x1) |
| Monitor out (D-sub 15pin) | (x1) |
| Composite Video in (RCA) | (x1) |
| S-Video in (Mini DIN 4pin) | (x1) |
| HDMI in | 2, HDMI-1 (1.4a/HDCP1.4), HDMI-2 (1.4a/HDCP1.4) |
| USB Type Mini B | (x1) |
| RS232 in (DB-9pin) | (x1) |
| Audio | |
| Speaker | (x1), 10W |
| Audio in (3.5mm Mini Jack) | (x1) |
| Audio out (3.5mm Mini Jack) | (x1) |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0~40℃ |
| Power Supply | AC 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Typical Power Consumption (110V) | 260W/110V |
| Acoustic Noise (Typ./Eco.)(dB) | 34/29 |
| Accessories | |
| Remote Control w/ Battery | RCX016 |
| Power Cord (by region) | 1 (1.8M) |
| VGA(D-sub 15pin) Cable | 1 (1.5m) |
| 3D Glasses | (Optional), Yes, DGD5 |
| Quick Start Guide | (x1) 21L |
| Warranty Card (by region) | Yes |
| Universal Ceiling Mount | (Optional), CM00G3 |
| Dimension & Weight | |
| Dimensions (WxHxD) (mm) | 296 x 120 x 221 |
| Net Weight (kg) | 2.3 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Yr (Lamp 1 Yr/1000 hr) Warranty |
| Contact Information | |
| Name | F.M Khalid Bin Ibrahim |
| Phone Number | 88 01730701915 |
| khalid.ibrahim@localhost |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags