BenQ GW2491 Eye-Care Monitor, 23.8 Inch, FHD 1920x1080, IPS, DP & HDMI, 100Hz, 99% sRGB, 3YW, Black
| Login to See Price | |
| Product Model: | GW2491 |
| Brand: | BENQ |
Key Features
- Model: GW2491
- Resolution: FHD (1920x1080)
- Display: 23.8", IPS, 100Hz, 5ms (GTG)
- Ports: 1x HDMI (v1.4), 1x DisplayPort (v1.2)
- Features: Flicker-free, Low Blue Light Plus
Brand: BENQ
Product Model: GW2491
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| BenQ GW2491 (24") | |
| Product Color | Black |
| Display | |
| LCD Size (inch) | 23.8" |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Resolution(max.) | 1920xl080 |
| Display Area(mm) | 527.04 x 296.46 mm |
| Pixel Per Inch | 93 |
| Brightness (typ) | 250 cd |
| Native Contrast (typ.) | 1300:01:00 |
| PanelType | IPS |
| Viewing Angle | 178° /178 |
| Response time | 5 ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Modes | Noraml/Bluish/Reddish/User Define |
| HDCP | 1.4 |
| Backlight Technology | LED Backlight |
| Audio | |
| Headphone Jack | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions(HxWxD mm) | 416 x 542 x 182 |
| VESA Wall Mounting(mm) | 100 x100 mm |
| Tilt (down/up) | -5 ° / 20° |
| Net Weight (kg) | 3.06 Kg |
| Gross Weight (kg) | 4.27 Kg |
| K Locker | Yes |
| Connectivity | |
| Connectivity Ports | HDMI 1.4 x 1,DP 1.2 x 1 |
| Eye-Care | |
| Flicker-free Technology | Yes |
| Low Blue Light Plus | Yes |
| Power | |
| Power Consumption (Power Saving mode) | <0.5W |
| Power Consumption (Normal) | 20W |
| Certification | |
| Eyesafe2.0 | Yes |
| TUV Flicker-free | Yes |
| TUV Low Blue Light | Yes |
| TUV Eye Comfort 2.0 | Yes |
| Included Accessories | |
| Other Accessories | Power Cord (1.5m),HDMI 1.4 Cable (1.5m),QSG,Saftey Instruction, Regulatory Statements |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags