BenQ GW2291 Eye-Care Monitor, 21.5 Inch, FHD 1920x1080, IPS, VGA & HDMI & 2Wx2 Speakers, 100Hz, 3YW, Black
| Login to See Price | |
| Product Model: | GW2291 |
| Brand: | BENQ |
Key Features
- Model: BenQ GW2291
- Resolution: 1920x1080
- Display: 21.5", IPS, 100Hz, 5ms (GTG)
- Ports: 1x HDMI (v1.4), 1x VGA
- Features: Flicker-free, Eye Comfort 2.0, EyeSafe 2.0
Brand: BENQ
Product Model: GW2291
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| BenQ GW2291 (22") | |
| Product Color | White |
| Display | |
| LCD Size (inch) | 21.5" |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Resolution(max.) | 1920xl080 |
| Display Area(mm) | 476.l(H) x 267.8(V) |
| Pixel Per Inch | 102 |
| Brightness (typ) | 250 nits |
| Native Contrast (typ.) | 1300:01:00 |
| PanelType | IPS |
| Viewing Angle | 178° /178 |
| Response time | 5 ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Backlight Technology | LED Backlight |
| Audio | |
| Built-in Speaker | Yes (2Wx2) |
| Headphone Jack | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions(HxWxD mm) | 489.4 x 379.5 x 191.4 mm |
| VESA Wall Mounting(mm) | 100 x100 mm |
| Tilt (down/up) | -5 ° / 20° |
| Net Weight (kg) | 2.56 Kg |
| Gross Weight (kg) | 3.52 Kg |
| Connectivity | |
| Connectivity Ports | HDMI 1.4 x 1, VGA |
| Eye-Care | |
| Flicker-free Technology | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Eye Reminder | Yes |
| Power | |
| Power Consumption (Power Saving mode) | <0.5W |
| Power Consumption (Normal) | 15-24W |
| Certification | |
| Windows® 10/11 Compatible | Yes |
| mac OS Compatible | Yes |
| Eyesafe2.0 | Yes |
| TUV Flicker-free | Yes |
| TUV Low Blue Light | Yes |
| TUV Eye Comfort 2.0 | Yes |
| Included Accessories | |
| Other Accessories | Power Cord (1.5m) |
| Signal Cable | HDMI Cable (1.5m) |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags