ACER Veriton MT (UD.30HSI.00A) Desktop-S2690G-Intel® Core™ i3 12th Gen 12100 Processor- up to 4.30 GHz , 8GB Ram, 512GB NVMe SSD, H610 Chipset, WiFi BT, Built in internal Speaker, USB Mouse & KB, 3 years Warranty.
| Login to See Price | |
| Product Model: | ACER VERITON S2690G |
| Brand: | ACER |
Key Features
| Form Factor: Mini Tower |
| Processor Type: 12th Generation Intel® Core™ i3-12100 Processor |
| Processor Max Turbo Frequency: 4.3GHz |
| RAM: 8GB 3200 MHz DDR4 |
| Solid-State Drive (SSD): 512GB NVMe SSD |
Brand: ACER
Product Model: ACER VERITON S2690G
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Brand | ACER |
| Country of Origin | Taiwan |
| Country of Manufacturer | China/India |
| Model | ACER Veriton MT (UD.30HSI.00A) Desktop-S2690G |
| Form | Mini Tower |
| Processor | 12th Generation Intel® Core™ i3-12100 Processor, No. of Core : 4, No. of Thread : 8 |
| Chipset | Intel® H610 |
| Cache | 12 MB Smart Cache; Base Frequency : 3.30 GHz, Max Turbo Frequency: 4.30 GHz |
| Storage | 512GB NVMe SSD |
| Optical Drive | No DVD |
| RAM | 8GB 3200 MHz DDR4, with 2 DIMM Slots (Up to 64 GB) |
| OS | Free DOS |
| Display | ACER Brand 19.5” Monitor |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 730 |
| Communication | WiFI & Bluetooth |
| Connectivity | WLAN: 802.11ax/ac/a/b/g/n, Wi-Fi 6E and Bluetooth® 5 802.11ax/ac/a/b/g/n, Wi-Fi 6 and Bluetooth® 5 LAN: Gigabit Ethernet |
| I/O Port | Front: 2x USB2.0, 2x USB 3.2 G1 (Type A) 1x Audio Combo |
| Rear: 2x USB2.0, 2x Super Speed USB 3.2 Gen2 (Type A) 1x Serial Port (Optional) 1x VGA, 1x HDMI. 1x DP (Optional) 1x PS/2 Keyboard + Mouse Connector 1x Audio Ports (Line in, Line out, Mic) |
|
| Commercial features | dTPM v2.0 (Trusted Platform Module)- Optional Intrusion alert (via BIOS) - Optional WOL (Wake On Lan) |
| Dimensions | 168 mm (W) x 265mm (D) x 353mm (H) (Volume: 15.7L) |
| Power Supply Unit | 250 W Standard Efficiency |
| Keyboard | ACER USB Keyboard |
| Mouse | ACER USB Optical Mouse |
| Warranty | 03 Years Full Warranty |
Description
None
Images & Videos
Reviews
Tags