Acer Swift Go 14-SFG14-73T (NX.KSMSI.003) laptop, Intel® Core™ Ultra 7 155H processor-up to 4.8 GHz,16GB LPDDR5X Onboard Ram,1TB PCIe NVMe SSD,Intel® Arc™ Graphics,14" WUXGA (1920 x 1200) IPS SlimBezel Touch Display,Backlit KB,W11+MSO,Pure Silver,2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year)
| Login to See Price | |
| Product Model: | Swift Go 14 |
| Brand: | ACER |
Key Features
- MPN: NX.KSMSI.003
- Model: Swift Go 14 SFG14-73T
- Processor: Intel Core Ultra 7 155H (up to 4.8GHz)
- RAM: 16GB LPDDR5x, Storage: 1TB SSD
- Display: 14" WUXGA (1920 x 1200) IPS
- Features: Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3
Brand: ACER
Product Model: Swift Go 14
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel® Ultra 7 |
| Processor Model | Intel® Core™ Ultra 7 processor 155H |
| Frequency | up to 4.8 GHz |
| Processor Cache | 24M Smart Cache |
| Display | |
| Display Size (Inch) | 14" |
| Display Type | 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, |
| Display Resolution | 1920 x 1200 |
| Memory | |
| RAM | Dual-channel LPDDR5X SDRAM support 16 GB of onboard LPDDR5X system memory |
| SSD | 1 TB, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe Support up to 1TB |
| Hard Drive | No HDD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel® ARC™ Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Memory Accessibility | Intel® ARC™ Graphics |
| Camera & Audio | |
| Webcam | T-Type USB QHD camera |
| Speaker | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | No |
| Card Reader | No |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| HDMI Port | 1 |
| USB3.2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| Headphone Port | Combo |
| Network & Connectivity | |
| LAN | No |
| WiFi | Killer Wi-Fi 7 Wireless LAN 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz 2x2 MIMO technolo |
| Bluetooth | Supports Bluetooth® 5.3 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Software | |
| Operating System | W11+MSO |
| Battery | |
| Battery Type | USB Type-C 100 W PD AC adaptor |
| Battery Capacity | Battery 65Wh Li-ion battery |
| Others | |
| Color | Pure Silver |
| Dimensions | 312.9 (W) x 217.9 (D) x /14.9 (H) mm (12.32 x 8.58 x /0.59 inches) |
| Weight | 1.32 kg (2.87~2.91 lbs.) with 3-cell battery pack |
| Warranty | 2 Year (1 Year Traveles) (1 year for Battery and Adapter) |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags