Acer SA242Y P1 Ultra Slim Monitor, 24 Inch, FHD, IPS, HDMI, VGA, & 1Wx2 Speakers, 144Hz, 1ms, Eye Care, 3YW, Black/White
| Login to See Price | |
| Product Model: | SA242Y |
| Brand: | ACER |
Key Features
- Model: SA242Y P1
- Resolution: FHD (1920*1080p)
- Display: IPS, 144Hz, 1ms
- Ports: 1x VGA, 1 x HDMI
- Features: Adaptive Sync, Blue Light Shield, Flicker Free
Brand: ACER
Product Model: SA242Y
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Model | SA242Y P1 |
| Model number | Acer 24 Monitor – SA242Y P1 |
| Color | Black/White |
| Display | 23.8" |
| Refresh rate | 144Hz |
| Active display area | 527x296mm |
| Maximum resolution and refresh rate | VGA:1920x1080@75Hz HDMI:1920x1080@144Hz DP:1920x1080@144Hz |
| Glare | No |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1ms (VRB) |
| Contrast ratio (ACM) | 100 million:1 max |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Viewing angle (CR=10) | 178° (H), 178° (V) |
| Colors | 16.7 million |
| Bits | 6Bit+FRC |
| Color Gamut | NTSC 72% |
| Input signal | 1VGA+1HDMI(1.4)+SPK+Audio out+Audio in |
| VESA Wall Mount | 75x75mm |
| Speaker | 1W x 2 |
| Tilt | -5°~ 15° |
| Power supply (100V-240V) | External (non-removable plug) |
| Feature Highlights | |
| Feature Highlights | AMD FreeSync technology (applying) |
| 1ms VRB | |
| 100 million:1 contrast ratio (ACM) | |
| Protective comfort | Flicker-less, BlueLightShield, Low-dimming and ComfyView technology |
| Usability enhancements | Ultra-thin profile of 7.2mm |
| Tilt: -5°~ 15° | |
| VESA wall mount | |
| Warranty | 3 Years |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags